22.01.2018

Сергій Шапран та його погляди на розвиток бізнесу в 2018 році

Сергій Шапран, власник та генеральний директор Alumeta, розкриває свої думки щодо проблем та перспектив українського бізнесу в 2018 році.
 

— Є низка причин, що перешкоджають притоку інвестицій в економіку України, — недостатній захист власності, корупція, офшоризація капіталів тощо. А на вашу думку, найбільшою є проблема розбіжності між деклараціями держави та їх практичним втіленням?
— Наразі є навіть міністерства, якими керують нефахівці. Кадровий голод присутній загалом у всій системі державного управління. Чим нижче ланка — тим більше відчувається недостатність фахових кадрів. Крім того, відсутня мотивація до виконання рішень — вона зникає після виступу на телебаченні.

Якщо міністерство відповідає за розвиток бізнесу, воно повинне вести з бізнесом постійний діалог, метою якого є розвиток конкурентного товарного виробництва. Натомість ми маємо те, про що я вже казав, — країна не здатна виробляти нічого, окрім сировини. Продуктів з високою доданою вартістю дуже мало. Потрібна чітка програма на п’ять років, яку треба
“пройти” крок за кроком.

Далі, давайте поглянемо, що в нас з ринком землі. Земля комусь належить, але не використовується — хтось нахапав ділянок і сидить в очікуванні високої ціни. Треба робити інакше: якщо підприємець претендує на ділянку, хай надасть чіткий план, що він хоче робити. Скажімо, в ньому буде заявлено, що за два роки тут буде виробництво з певною кількістю робочих місць. Не виконав — ділянку передають іншому претенденту. Це жорстко, але інакше позитивних зрушень не буде.

 

— Який рецепт може запропонувати сам бізнес?
— Перше, що необхідно, то це довідатись, на яких умовах сам бізнес буде згоден працювати, і створити ці умови. Як на будь-якому ринку — пропонуються умови, вивчається попит, умови змінюються. Якщо бізнес буде чітко розуміти, що в разі сплати податків він отримає доступ до дешевих фінансових ресурсів, податки будуть сплачені. Тобто на першому місці — доступні фінанси на зрозумілих умовах.

Далі потрібно прибрати з ринку зайве адміністрування. Зараз бізнес “регулюють” СБУ, МВС, податкові органи, промнагляд та інші. Є купа органів, які можуть просто “прикрити” будь-який бізнес.

 

— Які, на ваш погляд, тренди можуть визначити розвиток України в 2018 р.?
— Минулого року почав працювати безвізовий режим с ЄС. Зараз багато хто каже, що це — “дрібнички”. Ні, це не дрібнички, це дуже великий крок. До цього додайте безвізовий режим з Туреччиною і низкою арабських країн. Діє зона вільної торгівлі з Європейським Союзом, почала діяти така ж зона з Канадою.

Ми маємо бути мегакраїною, адже можемо торгувати з нульовими митами з країнами СНД, ЄС, Канадою. Справа лише за одним — виробити якісний товар і отримати сертифікат по транспортуванню вантажів EUR.1 (підтверджує локалізацію виробництва в 51% і вище). І все! Виробник отримує конкурентну перевагу над товаром з РФ, Азербайджану, Казахстану…

Саме в це потрібно вкладати гроші і залучати фінансування. Тоді, рано чи пізно, виникне дефіцит робочої сили, з’явиться конкуренція за вільні руки і почнуть зростати заробітні плати. Зростати не тому, що в уряді встановили новий мінімальний рівень, — саме життя змусить платити більше. Ми, наприклад, знаходимося в Броварах, але зарплати платимо на рівні Києва. Ми конкуруємо з ринком праці столиці.

 

 

КОМПАНІЇ ALUMETA

Броварський алюмінієвий завод (торгова марка BRAZ) — це потужне українське інноваційне підприємство замкнутого циклу з виробництва алюмінієвої продукції, яке входить до складу груп компаній ALUMETA Group.
Braz Construction - інжинірингова компанія, яка розробляє комплексні та високотехнологічні фасадні рішення для офісних і житлових просторів різної складності і конфігурації.
Компанія Braz Line - лідер на українському ринку в сегменті проектування, виробництва і дистрибуції виробів з алюмінієвого профілю, будівельних інструментів, декору та інших виробів.
ACORE Development Group - це проектно-будівельна компанія з повним циклом послуг: від розробки проектної пропозиції та будівництва до введення готового об'єкта в експлуатацію.